KSE: Росія виснажується — залежність від зброї союзників стрімко зростає

KSE: Росія виснажується — залежність від зброї союзників стрімко зростає
KSE: Росія виснажується — залежність від зброї союзників стрімко зростає
Росія майже повністю вичерпала запаси зброї радянських часів, кинувши все, що мала, у війну проти України. Загальний обсяг зменшився вдвічі. Москва стає все більше залежною від постачань з Китаю, КНДР, Ірану.

За даними Київської школи економіки (KSE), темпи постачань техніки та боєприпасів із військових складів повернулись до довоєнного рівня — про це пише Financial Times. Згідно з аналітикою, за кілька років ці обсяги зменшаться вдвічі: з 242 000 тонн у 2022-му до 119 000 тонн до кінця 2025-го. Це свідчить про поступове вичерпання запасів на стратегічному рівні.

Аналітик KSE Павло Шкуренко пояснює, що йдеться не лише про боєприпаси, а й про ресурси для відновлення техніки.

"Росія зараз відправляє менше матеріалів на відновлення та ремонт, ніж, як нам відомо, можуть обробляти ремонтні станції", — зазначає він.

Щоб компенсувати нестачу, Москва все частіше розконсервовує застарілі зразки техніки — включно з танками Т-72, Т-80, а також Т-54, які вперше з’явилися ще в 1940-х.

Водночас частина експертів застерігає: зменшення поставок не означає, що армія РФ втратила боєздатність. Це лише зміна підходу до логістики та накопичення.

"Російські збройні сили витрачають значні кошти на створення нових запасів", — наголошує військовий аналітик Франц-Стефан Ґаді.

Залежність зростає: Північна Корея та Іран покривають дефіцит

Нове дослідження KSE також доводить, що Росія вже не може повністю забезпечити себе боєприпасами самостійно. Замість цього вона дедалі активніше імпортує зброю з країн-ізгоїв.

Зокрема, у 2024 році понад половину вибухових речовин — а саме 52% — надійшли з порту Находка. Саме через нього Північна Корея постачає вантажі, які до війни взагалі не надходили в Росію.

"Залежність від Північної Кореї — це вражаючий контраст з образом самодостатності, який Росія намагається проєктувати", — зазначив аналітик KSE Лукас Райзінгер.

Це підтверджується і словами голови ГУР Кирила Буданова, який ще раніше повідомляв про північнокорейське походження частини російських боєприпасів. За його словами, таких — близько 40%.

Цю інформацію доповнюють і дані з Південної Кореї: КНДР уже передала Росії 28 000 контейнерів із боєприпасами, ракетами і, ймовірно, навіть особовим складом.

"Я підозрюю, що вони покладаються на північнокорейські боєприпаси, щоб підтримувати стабільний темп ударів по Україні, а також дозволяючи накопичувати високоякісні російські запаси для можливого конфлікту з НАТО", — додає Ґаді.

Іран та Китай — ключові гравці у воєнній логістиці РФ

Згідно з тим же дослідженням, Росія також отримала щонайменше 13 000 тонн вибухівки з Ірану. Це підтверджує неофіційний, але стабільний канал постачання летальної допомоги.

Ще один важливий гравець — Китай. Попри те, що офіційно Пекін не надає зброї Москві, аналітики фіксують різке зростання поставок компонентів і обладнання, які використовуються у військовій промисловості РФ.

Обсяги вантажів із прикордонних регіонів Китаю до російських заводів подвоїлися з 2021 року й перевищили 3 мільйони тонн.

"Китай постачає обладнання та компоненти, необхідні для підтримки функціонування військової машини Росії", — підсумовує Райзінгер.

Сили оборони відбили на фронті 216 атак противника


Распечатать