У IISS порахували скільки РФ реально витрачає на війну
Про це пише defence-ua.
Британський авторитетний безпековий аналітичний цент International Institute for Strategic Studies (IISS) оприлюднив доволі детальний аналіз оборонних витрат країн за 2024 рік, які загалом склали 2,46 трлн доларів проти 2,24 трлн доларів у 2023 році, що становить 1,9% від світового ВВП та 1,8% ВВП відповідно.
Найбільше зростання, що логічно, спостерігається у Європі на 11,7%, до 457 млрд доларів. Та у РФ - на цілих 41,9% до 145,9 млрд доларів, до 6,7% від ВВП з прогнозом зростання у 2025 році до 7,5% Більше того, у звіті IISS порахувало російські витрати з використанням індексу купівельної спроможності, отримавши показник 462 млрд доларів.
Тобто більше ніж у всієї Європи, яка при збереженні поточних витрат вийде на 3% протягом лише п’яти років. А от анонсована Дональдом Трампом вимога витрачати 5% навряд досяжна раніше 2035 року. Водночас якраз вимірювання всі учасники від ВВП є проблемою, бо не відображає реальний витрат на оборону. Зокрема самі США у 2024 році витратили на порядки разів більше за всі інші країни НАТО - 968 млрд доларів.
При цьому деякі країни НАТО намагаються трактувати цей пункт витрат дуже широко (наприклад, підвищення пенсій військовим), а інші використовують позабюджетні інструменти фінансування реальних оборонних закупівель. Зрештою більш ілюстративним є реальні витрати на оборону у грошах, бо саме їх можливо зрештою переводити у реальну обороноздатність. І реальне розподілення витрат на оборону у НАТО більш ніж красномовне.
Щодо України, то у звіті ми майже не фігуруємо, окрім згадки про те, що наразі саме Україна має найвищий показник витрат на оборону від ВВП. І з боку Defense Express зазначимо, що за проєктом бюджету на 2024 рік на оборону у бюджеті було заплановано близько 40 мільярдів доларів - 22% від ВВП. Але цей показник точно не відображає реальність через величезну частку оборонної допомоги.
Також значне зростання оборонних витрат фіксується у Китаї на 7,4% у реальному вираженні проти середнього показника по регіону у 3,9%. А країнах Близького Сходу та Північної Африки зростання склало 10%, де на першому місці у регіоні (та другому у світі) стоїть Алжир, що наразі витрачає 8,2% від ВВП, на другому Саудівська Аравія - 6,5%, а замикає трійку Ізраїль - 6,4%.
Навіть у традиційно мирній Південній Америці реальне зростання оборонних витрат склало 4,1%. Тобто більше коштів на зброю почали витрачати майже всі, окрім одного регіону - країнах Африки на південь від Сахари, де відбулось навіть скорочення у реальному вираженні на 3,7% через складну економічну ситуацію.
Ізраїль оголосив закритою військовою зоною територію на кордоні з Ліваном
Распечатать