Максим Багрєєв і «Кратія»: фармацевтичні махінації на мільярди, що залишають пацієнтів без ліків

Максим Багрєєв і «Кратія»: фармацевтичні махінації на мільярди, що залишають пацієнтів без ліків
Максим Багрєєв і «Кратія»: фармацевтичні махінації на мільярди, що залишають пацієнтів без ліків

Скандальні особи у фармацевтичній галузі, Максим Багреєв і Микола Романьок, намагаються видалити з інтернету інформацію про порушення, які вчинила їхня компанія «Кратія», що протягом багатьох років продавала українцям неефективні медичні препарати.

Зокрема, шахрай Багреєв був незадоволений даними про хабарі та відкати за постачання медичних засобів і обладнання, а також про зв’язки, що ведуть до найвищих рівнів влади.

Ми, своєю чергою, публікуємо цей матеріал повністю, щоб нагадати, скільки неприємностей приносить цієї правдою одіозним фармацевтичним мафіозі.

Для чиновників та постачальників ліків, медичних виробів та медичної техніки настала епоха жадібності, епоха перетворення мільйонерів у мультимільйонерів.

Пандемія COVID-19 прискорюється. Кабмін ще 25 червня визнав, що в Україні почалася друга хвиля коронавірусу. Завантаженість лікарень для прийому хворих на COVID-19 значно збільшилася. Але кому війна, а кому — мати рідна. Для чиновників і постачальників ліків, медичних виробів та медичної техніки настала епоха жадібності, епоха перетворення мільйонерів на мультимільйонерів. Регулярно відбуваються скандали, пов’язані зі "відкатами" за поставки, розмір яких доходить до 100%, а нитки часто ведуть на самий верх. Наприклад, безпосередньо в Офіс президента, поговірюють, що до заступника, який відповідає за публічні комунікації глави держави.

Читайте по темі: Засновник криптопіраміди S-Group аферист Роман Фелик ховає майно через загрозу конфіскації

Прикро, що люди наживаються, подумає обиватель, але принаймні те, що вони постачають у лікарні, воно рятує людей, допомагає їм? “Приблизно 30-40% медичних виробів в Україні є фальсифікатом”, — каже нам консалтингова компанія “Кратія”, і їй можна вірити, тому що саме вона займається легалізацією, а точніше сертифікацією в Україні цієї продукції, а значить (логічно припустити), і фальсифікату. Як відомо, щоб побороти корупцію — її потрібно очолити.

Як силові підрозділи з боротьби із наркотиками часто є найбільшими операторами наркотрафіку, то в Україні багато сертифікаційних органів, які повинні бути фільтрами для недобросовісних виробників і неякісної, неефективної та небезпечної продукції, є воротами для входу на ринок тіньових ділків. На цих воротах стоїть приймач кешу, куди треба завантажити певну суму, і ваші "ліві" маски, вироблені у китайських підвалах на швейних машинках, потрапляють в українські аптеки. Або навіть в “Епіцентр”.

Відомий приклад. Іспанія повернула китайській компанії 9 тисяч експрес-тестів на COVID-19, оскільки вони були неточними, і китайські влади повідомили, що у фірми немає відповідної ліцензії. Тести тієї ж фірми (Bioeasy) закуповує Київ. Кличко заявляє, що це інший вид тестів (на антитіла, а не на антиген), але головним аргументом виступає фраза мера: “Тести, які отримав Київ, сертифіковані в Україні!”. От це-то якраз і турбує. Тому що посольство Китаю в Іспанії заявило, що компанія Bioeasy взагалі не має ліцензії на постачання цього виду продукції і не входить у список класифікованих постачальників. А в Україні її чомусь миттєво сертифікують.

Хто ж ці люди, які запускають в Україні фальсифікат і некондиційний товар, перетворюючи Україну на медичне сміттєзвалище та завдаючи шкоди здоров’ю десятків тисяч людей? Про одну таку групу ми розповімо. Максим Багрєєв, Павло Харчик, Микола Романьок, Анатолій Сокіл — ці імена нічого не скажуть не тільки далекому від медицини читачеві, але й багатьом пов’язаним зі сферою охорони здоров’я фахівцям.

Кратія — влада рішал

Тим часом це сіра, але дуже впливова група навколомедичних рішал, пов’язаних не більше ні менше — із заступником міністра економіки, в руках яких знаходяться поставки сотень мільйонів гривень, а головне — здоров’я українців. Вони контролюють цілу низку консалтингових компаній (ТОВ “Кратія” і кілька афілійованих компаній: “Кратія легал”, “Кратія іллігал”, “Бюро Кратія”, “Кратія ЛТД”, ТОВ “Професійні регуляторні послуги”, “Хелскеа” та інші, записані на Багрєєва та його матір, а також ТОВ “Калина медична виробнича компанія”, ТОВ “Калина компанія з розвитку бізнесу” (Павло Харчик), компанії, які проводять сертифікацію (уповноважені органи з оцінки відповідності технічним регламентам медичних виробів) — ТОВ “Уні-серт” та ТОВ “Імпрув медікал”. А також галузева організація, що займається лобізмом — Асоціація “Оператори ринку медичних виробів”.

Першу скрипку в ансамблі грає Максим Багрєєв. Нині група охоплює практично всі сегменти ринку — від медобладнання до БАДів. А починали хлопці молодими і рум’яними — у 2005 році, судячи з усього, як посередники для передачі хабарів у Державне підприємство “Державний фармакологічний центр”. Саме так тоді називався орган, що реєстрував лікарські препарати та давав дозволи на клінічні випробування. Зараз це Державний експертний центр. Очолював його до 2005 року легендарний академік Стефанов. Хабарі за реєстрацію, звісно, бралися, але ще по-радянськи, безсистемно, спорадично, кошти передавалися через довірених осіб, секретарів тощо. Виникали скандали, підозри та зони підвищеної уразливості.

Цю проблему почали вирішувати приходом нового керівництва Фармцентру — Віктора Чумака, а також його першої заступниці Ольги Баули. Саме при них почалася реалізація геніальної думки, що брати треба через легальних посередників — консалтингові компанії, щоб мінімізувати ризики. Однією з таких компаній стало “Патерн Лтд” на чолі з Максимом Багрєєвим. І коли він пише, що його материнська компанія “Кратія” була заснована у 2006, то хитрує, у 2006 був заснований Патерн ЛТД (хоча джинсу у профільних виданнях замовляли вже у 2005), а “Кратія” з’явилася вже у 2009. Але “дах” вже у 2005 році був непоганий: наскільки нам відомо, це було співробітник СБУ Сергій Назаренко. Ніяких особливих недосяжних послуг досвідченим гравцям ринку юнаки надати не могли — крім передачі коштів, а пізніше фальсифікації документів.

Справжній розквіт “Кратії” припав на період появи в українській медицині соросівців. Зокрема, коли у 2016 році Державний експертний центр очолила Тетяна Думенко, а її заступницею з реєстрації та фармаконадзору стала Наталія Шолойко. Це збіглося із заходженням в Україну індійських виробників третього ешелону, які десь у гірських індійських селах на незрозумілому обладнанні з непевної сировини виробляли те, що в Україні потім гордо називалося “лікарським препаратом” і продавалося в аптеках. Так от, “Кратія” була одним із ключових провідників таких індусів на український ринок. Вони фальсифікували досьє, які, як правило, не містили і не могли містити даних про клінічні випробування, які свідчили про ефективність, безпеку та якість препаратів. В ГЕЦ досьє доопрацьовували і реєстрували. Ще однією неофіційною сторінкою роботи “Кратії” було супроводження проблемних клінічних випробувань, дозвільна документація для спонсорів, які структури Багрєєва готували “під ключ”.

З 2014 року “Кратія” починає активно розвивати напрям медичних виробів та обладнання. Активізація розпочалась після того, як у 2013 році Україна взялася за гармонізацію свого законодавства під європейське. До 2014 року реєстрацією медтехніки та виробів медпризначення займалася Держлікслужба. Як і в інших галузях, система видачі була досить корумпованою. Проте це мало велику перевагу. Був єдиний реєстр, і держава завжди володіла інформацією, що перебуває на ринку. Адже медобладнання медвироби, як і лікарські засоби, також мають бути ефективними, безпечними та якісними.Уявіть, що голки катетерів ламаються у шкірі, апарат ШВЛ перестає працювати або дає некоректні показання, що спотворюють клінічну картину, респіратор не відповідає заявленому стандарту, а тест на вірус працює у 30% випадків. І єдиний держорган цією інформацією не володіє, або одержує її із запізненням.

Читайте по темі: ФК "Леогеймінг" та Альона Дегрік-Шевцова: від онлайн-казино до співпраці з бойовиками "ДНР"

З 2014 року ці функції Держлікслужби перейшли до 13 нових сертифікаційних структур — уповноважених органів з оцінки відповідності технічним регламентам медичних виробів. Відповідні дозволи видало Мінекономрозвитку, незважаючи на те, що законодавчої бази ще не існувало. Тобто, нове ще не було створено, але стару систему скасовано. Подібний дозвіл отримало і ТОВ “Уні-Серт”, яке контролювали Багрєєв та його партнер Романьок. У 2015 році було ухвалено новий закон “Про технічні регламенти та оцінку відповідності”. До цього моменту на ринку було повне свавілля, і щоб його зупинити до сертифікаційних органів посилили вимоги. Зокрема, було введено принципи неупередженості: заборона проводити сертифікацію пов’язаними особами через консалтингові послуги. Тобто, “Кратія” за законом не могла робити клієнту реєстрацію під ключ через пов’язані структури, зокрема “Уні-серт”.

Під крильцем Качки

З 2016 року Мінекономрозвитку почало призначати органи сертифікації за новими вимогами. Ті, що працювали за призначеннями 2014 року, отримали перехідний період до 2019 року, але “Уні-серт” продовжив працювати і далі. Умовним “дахом” у Багрєєва та компанії, судячи з усього, виступав і продовжує виступати заступник міністра економіки Тарас Качка, видний представник квоти Сороса в українській владі. Качку підгодовують щомісяця.

Навесні минулого року НПУ та СБУ проводили обшуки у структурах, пов’язаних із “Кратією” та “Уні-серт” у рамках кримінального провадження № 12017000000001548. Відкритого за фактами поставок на державні тендери медичних виробів із підробленими сертифікатами відповідності. Тобто, у лікарні постачалася продукція неякісна та не забезпечена гарантійним та сервісним обслуговуванням.

У страху втратити все, а саме “Уні-серт”, “Кратія” потайки робить дзеркальну “чисту” компанію під назвою “Уні-серт медікал” де працюють всі ті ж особи, але вже без кримінальних справ.

Як і чому це відбувалося? Закон передбачає, що доступ на український ринок може відбуватися за повною процедурою з аудитом виробника або шляхом визнання ЄС-сертифіката. Перший шлях складний та тривалий, передбачає відправку представника органу сертифікації на виробництво, інспектування, оцінку документації, узгодження тощо. Другий шлях — це так звана “часткова” процедура визнання, яка дозволяє уникнути проведення аудитів та здешевити процес сертифікації виробів, дозволених у ЄС, але вартість такої роботи дешевшою не буде для виробника, а заробітки казкові. Сертифікація відбувається на основі наявного європейського документа, з тих, з ким Україна має угоди про взаємне визнання. Документ виявляється не зовсім чистим або зовсім не чистим, але український орган сертифікації дивиться на це крізь пальці, а добрі консультанти ще й забезпечують усі формальні вимоги місцевого законодавства, наприклад, “Кратія” свого представника європейському чи псевдоєвропейському постачальнику.

Розслідування, яке проводять стосовно “Кратії” правоохоронні органи, нічим не завершилося. Що не може не викликати здивування, оскільки конфлікт інтересів та змова очевидні. Про зв’язки групи “Кратія” та “Уні-Серт” докладно писали ЗМІ. За нашою інформацією, “Кратія” також працює у зв’язці з іншим сертифікаційним органом — ТОВ “Імпрув медікал”. Ця компанія, у свою чергу, пов’язана із дуже відомими людьми. А саме — Зазою Берадзе, родичем Георгія Берадзе, який свого часу обіймав посаду в.о. голови Державного управління справами, а за часів президентства Віктора Януковича Берадзе працював заступником голови ГУС Андрія Кравця. “Імпрув медікал” знаходиться за тією ж адресою, де знаходилися дві компанії Берадзе — “Бельканто” та “Лізоформ”.

Також, за нашими даними, до контролю над “Імпрум медікал” має відношення Анатолій Сокіл, пов’язаний із Желько Гранатиром — одіозним хорватським бізнесменом, який у 2009 році поставив уряду 27 реанімобілів для МНС за ціною, втричі вищою за ринкову. Що призвело до завдання шкоди державі на суму близько 15 млн. грн. (близько 2 млн доларів тоді). Але найцікавіше навіть не це, а те, що, як з’ясувала перевірка МОЗ, жоден з 27 реанімобілів не відповідав вимогам і не міг бути прийнятий в експлуатацію. Гранатир є партнером бізнесмена Костянтина Гаєвського, який відомий тим, що понад 10 років є єдиним постачальником медичного обладнання фірми Toshiba Medical (МРТ/КТ — апарати, УЗД, рентгени, інше) на територію України. Продаж медичної техніки здійснювався за тендерними процедурами, за явно завищеними цінами. Однак, замість нових апаратів “Toshibа”, фірми Гаєвського постачали в українські лікарні застарілі, уже такі, що були у використанні, і часто не придатні до експлуатації запчастини.

За інформацією наших джерел, Гаєвський готує масштабні поставки морально та фізично застарілої техніки в України, легалізувати яку буде “Кратія” та пов’язані структури.

У наступній публікації ми обов’язково розповімо про те, як у цій історії задіяні Міністерство охорони здоров’я, Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками і Національне агентство акредитації України.

Далі буде...


Распечатать